Nasza Poradnia, zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa, pełni funkcję ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego na terenie miasta Krakowa. Wspieranie dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością oraz ich rodzin jest realizacją zadań określonych w aktach prawnych „Za życiem”.
ZAJĘCIA SPECJALISTYCZNE OKRO – zasady organizacji
Zajęcia są organizowane dla dzieci niepełnosprawnych lub zagrożonych niepełnosprawnością, od urodzenia do czasu podjęcia przez nie nauki szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia.
Zajęciami specjalistycznymi w ramach OKRO obejmuje się:
- dzieci, u których zdiagnozowano poważne choroby lub niepełnosprawność, mające prawo do korzystania z pomocy w ramach Programu „Za życiem” z uwagi na posiadane zaświadczenie lekarskie o występowaniu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstało w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu
- dzieci zaliczone do osób niepełnosprawnych na podstawie posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju
- dzieci do ukończenia 2 roku życia zagrożone niepełnosprawnością na podstawie zaświadczenia lekarskiego (załącznik nr 2 do Regulaminu OKRO w GMK)
Zajęcia specjalistyczne prowadzone są przez:
- psychologów
- pedagogów
- logopedów/neurologopedów
- fizjoterapeutów
Wszystkie zajęcia realizowane w ramach OKRO są bezpłatne, rodzice nie ponoszą kosztów ich realizacji.
Zajęcia specjalistyczne w ramach OKRO organizuje się z uwzględnieniem dostępności specjalistów i możliwych miejsc realizacji w GMK.
Aktualnie obowiązujące procedury dotyczące organizacji zajęć określone są w Regulaminie Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Gminie Miejskiej Kraków.
Informacje o działalności Ośrodka Koordynacyjno – Rehabilitacyjno-Opiekuńczego udzielane są pod numerem telefonu 726 205 852. Można też kontaktować się mailowo pod adresem okro@owpp.pl.
OKRO 2025 – REKRUTACJA
W 2025 roku zajęcia OKRO będą prowadzone w 2 edycjach:
- od 1 lutego do 30 czerwca 2025 r.
- od 1 sierpnia do 30 listopada 2025 r.
Zasady naboru i szczegółowy terminarz będzie udostępniany na bieżąco przed każdą edycją.
Wnioski na I edycję mogą Państwo składać od 28 października a do 22 listopada 2024 r. wg zasad zgodnych z Regulaminem. Wzory niezbędnych dokumentów są dostępne w zakładce DO POBRANIA.
Wnioski należy składać :
- w sekretariacie Poradni
- poprzez ePUAP
- za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Realizacja zajęć może się rozpocząć pod warunkiem odebrania skierowania i podpisania stosownej umowy przez specjalistę prowadzącego zajęcia.
Rodzice dzieci, które uzyskały zaświadczenie „Za życiem” w trakcie trwania I lub II edycji OKRO w 2025 r. lub których stan zdrowia wymaga natychmiastowej interwencji w wyniku choroby lub zdarzenia losowego mogą na bieżąco składać wnioski o przyznanie zajęć terapeutycznych.