Zapraszamy nauczycieli z krakowskich przedszkoli i szkół do udziału w interdyscyplinarnym projekcie edukacyjnym.
RAZ NA LUDOWO. FOLKLOR KRAKOWA I OKOLIC.
Beneficjenci: dzieci 5-6 letnie z przedszkoli oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych
I edycja: czas realizacji maj-lipiec 2021 r.
Interdyscyplinarny projekt edukacyjny trwa dwa tygodnie. Za datę rozpoczęcia traktuje się datę odbycia warsztatów tematycznych w Muzeum Teatralnym Rydlówka ul. Tetmajera 28. Po warsztatach, nauczyciele realizują wymyślone przez siebie działania projektowe prowadząc zintegrowane zajęcia rozwijające u dzieci i uczniów kompetencje kluczowe. Projekt kończy się po dwóch tygodniach, a efektem prac projektowych mają być prace plastyczne ( również przestrzenne). Prace będą oceniane i nagrodzone w dwóch grupach wiekowych: Przedszkole, Szkoła.
Co zyskuje nauczyciel:
- Podniesienie własnych kompetencji,
- Opiekę przewodnika krakowskiego oraz bezpłatny udział dzieci/klasy w warsztatach.
Proponowane tematy warsztatów:
- obrzędowość ludowa – głównie wokół obrzędów weselnych, zajęcia będą mieć formę interaktywnego zwiedzania Rydlówki, połączonego z wspólnym tańcem, przymierzaniem stroi ludowych, rozwiązywaniem zagadek i elementami teatralnego odgrywania wydarzeń, które miały miejsce w Rydlówce.
- stroje i meble ludowe – zajęcia skoncentrowane na skrzyni wiannej i jej licznych, nie zawsze oczywistych funkcjach
- teatr – zajęcia osnute wokół “Bajki o Kasi i Królewiczu” Lucjana Rydla, dla których punktem wyjścia jest rozmowa o tym jak dzieci spędzają czas dziś a jak spędzały czas ponad 100 lat temu.
- malarstwo i trening uważności – zajęcia osnute wokół młodopolskiego malarstwa osadzonego w naturze, których elementem jest spacer po ogrodzie wokół Rydlówki i próba uruchomienia wszystkich zmysłów by podziwiać naturę.
Przewodnicy są otwarci na potrzeby czy sugestie ze strony nauczycieli. Każdorazowo starają się dostosowywać zajęcia do potrzeb i aktualnego nastroju grupy.
Schemat projektu