Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze organizuje się dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Zajęcia mogą mieć formę indywidualną lub zespołową.
Orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydaje się dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Orzeczenie takie wydaje się na okres nie dłuższy niż 5 lat szkolnych.
ZAJECIA REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZE – procedury związane z ubieganiem się o wydanie orzeczenia
- O wydanie dla dziecka Orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wnioskują rodzice lub opiekunowie prawni.
- Wniosek o wydanie Orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i dołączone do niego załączniki mogą mieć formę papierową lub elektroniczną. Można go złożyć osobiście w sekretariacie Poradni, za pośrednictwem poczty lub elektronicznie poprzez platformę ePUAP.
- W przypadku potrzeby wydania dla dziecka orzeczenia i opinii wnioskodawca składa jeden wniosek.
- Komplet dokumentacji do wydania Orzeczenia stanowią: wniosek, zaświadczenie lekarskie, wyniki obserwacji i badań psychologicznych, pedagogicznych, opinia z przedszkola/szkoły.
- Zaświadczenie lekarskie stwierdzające niepełnosprawność, która jest podstawą uznania, że dziecko wymaga objęcia zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi powinno być przedłożone w oryginale.
- Inna dokumentacja medyczna (np. wyciąg z historii leczenia, orzeczenie o niepełnosprawności) może być pomocna dla pełnego oglądu sytuacji zdrowotnej i rozwojowej dziecka.
- W przypadku gdy były wykonane konsultacje lub badania psychologiczne/pedagogiczne należy dostarczyć wyniki obserwacji i badań. Jeśli badania nie były jeszcze wykonywane – zostaną przeprowadzone w naszej Poradni przez specjalistów wskazanych przez przewodniczącego zespołu.
- Wskazane jest dołączenie do wniosku pisemnej opinii/informacji o funkcjonowaniu dziecka sporządzonej przez nauczycieli przedszkola/szkoły. W przypadku uznania przez zespół orzekający za niezbędne poszerzenia wiedzy o sytuacji dydaktycznej i wychowawczej dziecka w przedszkolu/szkole, do którego ono uczęszcza, zasięga się informacji w placówce informując o tym wnioskodawcę.
- Złożony wniosek wraz z dołączoną do niego dokumentacją zostają poddane merytorycznej ocenie przewodniczącego zespołu orzekającego. O stwierdzonej konieczności uzupełnienia dokumentacji lub potrzebie wykonania niezbędnych dla procesu orzeczniczego badań lub konsultacji wnioskodawca zostanie niezwłocznie powiadomiony.
- Po uzyskaniu przez zespół orzekający pełnej dokumentacji jego przewodniczący niezwłocznie powiadomi wnioskodawcę o terminie posiedzenia zespołu orzekającego, który będzie rozpatrywał wniosek.
- Rodzic lub opiekun prawny ma prawo uczestniczyć w posiedzeniu zespołu orzekającego w części dotyczącej swojego dziecka i przedstawić swoje stanowisko.
- Termin w jakim zespół orzekający będzie rozpatrywał złożony wniosek jest uzależniony od kompletności dostarczonej dokumentacji oraz, w wypadku konieczności wykonania badań, od dostępnych terminów. Orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydaje się w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia lub od dnia zgromadzenia przez zespół orzekający pełnej dokumentacji.