Rodzice, których niepokoi przebieg rozwoju ich dziecka w wieku od urodzenia do rozpoczęcia nauki w szkole, zamieszkujący w Krakowie i korzystający z oferty krakowskich przedszkoli, mogą skorzystać z porady specjalistów naszej Poradni w ramach spotkania z Zespołem Konsultacyjnym.
Zespół ten dokonuje wstępnej oceny funkcjonowania małego dziecka i udziela wskazówek do dalszego postępowania diagnostycznego, terapeutycznego lub/i wychowawczego. Po spotkaniu konsultacyjnym zostaje sporządzona pisemna informacja podsumowująca.
W skład 2-3-osobowego Zespołu wchodzą opcjonalnie psycholog, pedagog i logopeda. W zespole konsultacyjnym nie uczestniczy lekarz, co oznacza, że podczas spotkania nie zostaje postawiona żadna diagnoza medyczna.
Zespoły Konsultacyjne największą liczbę miejsc oferują dzieciom do 4 roku życia. Oferta spotkania z Zespołem Konsultacyjnym nie dotyczy dzieci posiadających już Opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju oraz tych, które były diagnozowane przez inne krakowskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne.
Przyjęcie przez Zespół Konsultacyjny jest bezpłatne i nie wymaga skierowania.
W uzasadnionych przypadkach, spotkanie może rozpocząć rozszerzony proces diagnostyczny, w ramach którego podejmowana zostaje decyzja dotycząca dalszego postępowania.
ZASADY ZGŁOSZEŃ
- DZIECI OD URODZENIA DO 2,5 ROKU ŻYCIA – rodzice na bieżąco mogą zgłaszać chęć spotkania z Zespołem Konsultacyjnym poprzez kontakt z sekretariatem poradni telefoniczne lub osobiście.
- DZIECI W WIEKU 2,5 DO 4 LAT – zgłoszenie chęci udziału w spotkaniu z Zespołem Konsultacyjnym dokonuje się w wyznaczonym terminie osobiście lub telefonicznie w sekretariacie poradni tel. +48 (12) 412 15 66, po dokonaniu zgłoszenia, w terminie do 5 dni, należy wypełnić kwestionariusz wywiadu dla zespołu konsultacyjnego i dostarczyć go do Poradni osobiście lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej, poczty elektronicznej lub profilu zaufanego na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej.
- DZIECI W WIEKU 5 i 6 LAT – zgłoszenie chęci konsultacji dzieci, wymaga dostarczenia do sekretariatu poradni, osobiście lub drogą elektroniczną, wywiadu dla potrzeb zespołu konsultacyjnego oraz informacji o dziecku z przedszkola, po otrzymaniu dokumentów, koordynator zespołu konsultacyjnego dokona merytorycznej oceny zgłoszenia i skontaktuje się z rodzicami dziecka w celu omówienia dalszego postępowania.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
- Spotkanie z Zespołem Konsultacyjnym trwa do 2 godzin.
- Na spotkanie należy przyjść z dzieckiem, konieczna jest obecność przynajmniej jednego rodzica lub opiekuna prawnego.
- Należy przynieść ze sobą obuwie zamienne dla siebie i dziecka.
- Wskazane jest przyniesienie książeczki zdrowia, posiadanych opinii lub informacji i/lub dokumentacji, która może być istotna dla oceny rozwoju dziecka.
- W dniu spotkania należy złożyć w sekretariacie wypełniony i podpisany wniosek o wydanie pisemnej opinii podsumowującej spotkanie z zespołem konsultacyjnym.